Home Lesideeën

Google als virtuele reisleider

woensdag 12 mei 2010, 00:31
streetview paris

Er komen steeds meer digitale initiatieven in het onderwijs. Van een studenteninitiatief over maatschappelijk verantwoord ondernemen tot een complete virtuele leeromgeving voor een taaldorp. De kwaliteit neemt elk jaar verder toe, maar budgetten beperken de keuzes van docenten. Gelukkig is het ook prima mogelijk om met vrij toegankelijke sites uitdagende digitale lessen te verzorgen. Het grote voordeel is dat leerlingen hier vaak al heel goed mee overweg kunnen en ze de opdrachten ook thuis kunnen maken. Daarom een inspirerende serie over het gebruik van allerlei openbaar toegankelijke sites in het onderwijs.

 

Dit eerste deel gaat over de toepassing van Google Maps en Streetview bij Frans en Engels. Helaas is Streetview in Duitsland tot nu toe verboden. De hoop is dat er later dit jaar toestemming komt, dan kunnen deze lesideeën ook toegepast worden bij Duits.   

Google Maps bevat kaarten en luchtfoto’s van bijna iedere plaats in de wereld. Met Streetview krijgt u zelfs foto’s van de straat te zien, alsof u hier zelf rondloopt. Voor de mensen die deze toepassing nog niet eerder gebruikt hebben: noteer in de invulbalk de straat, plaats en land naar keuze en druk op zoek. Direct daarna verschijnt de gezocht plaats.

Klik op ‘route’ en geef een tweede plaats op, Google geeft nu een routeplanning. Met de navigatie aan de linkerkant kunt u in- en uitzoomen. Streetview krijgt u door met de muis het ‘mannetje’ naar een straat naar keuze slepen. Nu kunt u met de pijltjestoetsen door de straat ‘lopen’. Alleen op de straten die blauw kleuren is Streetview beschikbaar.

Google Maps is goed toepasbaar bij taallessen. Door het gebruik van Streetview zijn leerlingen ineens midden in Londen of Parijs. Natuurlijk kunt u de belangrijke gebouwen, zoals de Eiffeltoren of de Big Ben via het digibord tonen of de typische sfeer van een wijk laten proeven. Dit leeft voor leerlingen veel meer dan een plaatje uit een boek.

De interactie kunt u verhogen door de leerlingen zelf op notebooks aan de slag te laten gaan. Aanrader is om vooraf in de electronische leeromgeving de links naar de plekken klaar te zetten, dit scheelt een hoop vragen tijdens de les. Het linkadres van een Google Maps-locatie vind u rechts bovenaan uw scherm door op ‘link’ te klikken. 

 

Enkele ideeën:

Plaats de leerlingen op een bekende plek, zoals Buckingham Palace. Laat ze met Streetview 360˚ ronddraaien en in het Engels vertellen wat ze zien aan hun partner.

Na een les over het uitleggen van de weg geeft u de leerlingen allemaal een verschillend gebouw in Parijs en laat ze, in het Frans, de weg naar het Louvre uitleggen. Laat ze ook herkenningspunten noteren, zoals een bepaalde winkel, een brievenbus of bushalte. Laat de groepjes aan het einde van de les hun route voor de klas vertellen.

Na een taalles waarbij leerlingen dierennamen geleerd hebben, lopen de leerlingen een virtueel rondje door een dierentuin en noteren welke dieren ze zien of denken dat in bepaald hok hoort.

Een les over soorten winkels kan afgesloten worden in een winkelstraat ergens in Zuid-Frankrijk. De leerlingen moeten noteren welke winkels ze zien, een slagerij, een bakkerij en een supermarkt. Ze noteren zowel de Franse als de Nederlandse naam.

Suggesties voor het gebruik van Google Maps en/of Street View? Post ze hier!

Evelien Hoekman, www.citroengeel.nl

 

De redactie (stuur een e-mail) Stuur dit artikel door | 18835 keer gelezen

img img img img

Geef uw reactie REACTIES (3 totaal) Alle reacties...

Maarten van Agthoven - Erg leuk! Misschien ook aardig: "novomentor" systeem werkt op basis van GPS en draait op Windows Mobile PDA´s. zie: www.digital-learning.nl/nieuws/artikel/28/op.pad.met.novomentor/

Oscar Behrens (ai uitgever) - Goed idee! Verspreid het onder de uitgevers en auteurs van talenmethodes om de maandelijkse updates van lesbrieven (oa Actus sur le site en Na klar! Aktuell) een nieuw smoel te geven. Kost minder tijd voor de auteurs en het effect is leuker!

Martine Van Der Steen - nieuwsbrief

REAGEER

Widget Title

LAATSTE 3 REACTIES

Simon Dirks - Een manier waarop ik mijn geheugen verbeter is door regelmatig eventjes wat brain training te... 
Lees verder  arrow

Lauk Woltring - Belangrijke discussie. Het levert ook wat op om je te realiseren dat veel van de... 
Lees verder  arrow

Ger Kockelkorn - @ Eugene. Kijk, daar word ik nu vrolijk van. Er zijn meer wegen die naar... 
Lees verder  arrow

Widget Title

MEEST GELEZEN ARTIKELEN
Ik ben VMBO
De VPRO verkent met de zesdelige serie ‘Ik ben VMBO’ de wereld van het VMBO. In deze serie worde
Lees verder arrow
Omzeilmeisje
Er was eens een omzeilmeisje. Laten we haar voor het gemak Laurette noemen. Laurette is een pientere
Lees verder arrow
Nieuwe uitgave E-book 'examentips 2012'
Het aftellen is begonnen: nog maar een paar weken en dan beginnen de eindexamens weer. Iedere leerl
Lees verder arrow

Widget Title

STEM MEE Bekijk resultaat img
Merkt u op school veel van de groeiende digitale kloof tussen leerlingen en docenten?
Ja
Nee
Een beetje
Merkt u op school veel van de groeiende digitale kloof tussen leerlingen en docenten?
Ja
 
40%
Nee
 
30%
Een beetje
 
30%

Widget Title

VIDEO VAN DE WEEK

De eerste uitzending van ‘Ik ben vmbo’ (VPRO) is op zondag 22 april, 21.15 uur op Nederland 3