Home Artikelen

De Google gap: het online zoekgedrag van leerlingen

ICT/nieuwe media in de klas | mediawijsheid | dinsdag 13 september 2011, 16:43
Google Fail

Of het nu gaat om een uitleg van de snaartheorie, een goed feest of de hoofdstad van Wit-Rusland: Google is voor heel wat mensen een handige encyclopedie voor de meest uiteenlopende weetjes. Ook studenten maken er gretig gebruik van, maar uit onderzoek blijkt dat ze daar niet altijd even goed in zijn. Het ‘Ethnographic Research in Illinois Academic Libraries project (ERIAL)’ deed op vijf universiteiten in Illinois in de Verenigde Staten onderzoek naar het online zoekgedrag van studenten.

 

 

Uit interviews met 156 studenten blijkt dat Google de meest gebruikte zoekmachine is onder studenten. Daarnaast werden zestig studenten in de bibliotheek gevolgd (participerende observatie) tijdens hun zoektocht naar online informatie. Opvallend is dat wanneer studenten andere zoekmachines gebruikten, ze verwachtten dat deze hetzelfde werken als Google.

‘Search Engine Optimization’
De manier waarop studenten Google gebruiken blijkt niet ‘optimaal’ te zijn. Zo slagen ze er bijvoorbeeld niet helemaal in een goede zoekopdracht in te geven en vinden ze het lastig om hun resultaten te verfijnen. Daarnaast hebben ze er ook moeite mee om na te gaan of te verkregen resultaten de juiste zijn. Van de dertig studenten van de Illinois Wesleyan University die werden gevolgd, slaagden er 27 niet in om hun zoekopdracht zó te verfijnen dat ze relevante zoekresultaten kregen. De zoekopdrachten bestonden bijvoorbeeld uit hele zinnen in plaats van uit steekwoorden.

Mediawijs
Dat jongeren niet altijd even goed zijn in het vinden van relevante informatie, bleek ook uit eerder onderzoek van Digivaardig en Digibewust. Jongeren schatten zichzelf hoog in als het gaat om internetgebruik, maar ze zijn eigenlijk helemaal niet zo goed in het beoordelen van online informatie. Daar nemen ze ook de tijd niet voor, aangezien jongeren van hot naar her schieten als ze online informatie tot zich nemen. Wordt het tijd voor een lesje informatie zoeken op (middelbare) scholen? Of krijgen uw leerlingen daar al les in?

Bron: Youngworks

De redactie (stuur een e-mail) Stuur dit artikel door | 3760 keer gelezen

img img img img

Geef uw reactie REACTIES (3 totaal) Alle reacties...

Eric M.P.H.W. Duijkers - Opzoeken moet je leren. Op scholen wordt hier weinig of geen aandacht aan gegeven, omdat er al jaren geroepen wordt dat dit door ervaren en ervaring gebeurt. Voor een deel klopt het. Veel leer je door ervaren, maar aan de basis daarvan staat leren. Een kind dat leert lopen, leert niet alleen door ervaring maar ook door stimulans en hulp. De ouder helpt het kind om rechtop te blijven staan. Leren is niet altijd leuk maar soms stom vervelend vooral als je de keus hebt uit zoveel andere leuke dingen zoals onze kinderen. Creativiteit kan leiden tot grootse prestaties maar ook tot eigengereidheid. Jongeren leren te weinig ergens de tijd voor te nemen. Alles moet zo snel mogelijk en er moet prestatie geleverd worden die ook nog eens meetbaar moet zijn. Jongeren kunnen vaak goed scannend lezen, maar als ze gedetailleerd moeten lezen, haken ze in verband met ongeduld af. Bovenstaande is lekker gechargeerd, maar roept, hoop ik, wellicht reacties op.

Redactie - @Jacques Daar zijn we ons van bewust. De kop Search Engine Optimization is daarom ook niet serieus bedoeld, maar juist heel letterlijk. Daarom staat deze ook tussen aanhalingstekens.

Jacques - 'Search Engine Optimization' wordt gedaan door webbouwers en niet door informatiezoekers.

REAGEER

Widget Title

LAATSTE 3 REACTIES

Marijke Kaatee - In samenwerking met de PABO Amsterdam heb ik een Taalmodule Techniek, onderwerp 'Energie' ontwikkeld. De... 
Lees verder  arrow

Anne Verburg - Erik Eiling, misschien kunnen jullie je licht opsteken in Zeeland. Hier kunnen we als VO-scholen... 
Lees verder  arrow

Nico Bakker - Schietincident ROC A12 in Ede. Leerling schiet op docent, Roc A12 doet niets. Alles is gericht... 
Lees verder  arrow

Widget Title

MEEST GELEZEN ARTIKELEN
iPad in de klas: een case study
Sinds de komst van de iPad in 2010 zijn steeds meer scholen geïnteresseerd in het gebruik van
Lees verder arrow
Een klas vol experts
Ze zijn creatiever. Ze durven meer te experimenteren. Ze lachen vaker. Ze zijn niet bang voor knopje
Lees verder arrow
Infographics in het onderwijs
Infographics zijn een aantrekkelijke manier om informatie te presenteren. Voor u als docent, maar oo
Lees verder arrow

Widget Title

STEM MEE Bekijk resultaat img
Merkt u op school veel van de groeiende digitale kloof tussen leerlingen en docenten?
Ja
Nee
Een beetje
Merkt u op school veel van de groeiende digitale kloof tussen leerlingen en docenten?
Ja
 
42%
Nee
 
27%
Een beetje
 
30%

Widget Title

VIDEO VAN DE WEEK

In dit nieuwe docudrama van de NTR volgen we Peter Hoefnagels en zijn 4 vmbo klas. De ene leerling loopt met hem weg, de andere leerling zit liever achterin zijn klas. In de docentenkamer is zijn manier van lesgeven geregeld voer voor discussie. Elke zondag, 18.50 uur, Ned 2.