Vorige week is de Boekenweek gestart. Deze promotieweek van het boek heeft dit jaar als thema ‘Je Moerstaal’. Volgens de CPNB, de organisator van de Boekenweek, is dit “de taal waarin je vloekt, schrikt, juicht en liefhebt”.
Vragen vooraf
- Wat weet jij van de Boekenweek?
- Wat is jouw moerstaal?
Lees het artikel en bekijk de video
Boekenbal afgetrapt met Limburgse toespraak, ode aan dialecten en talen
Vragen bij het artikel en de video
- CPNB-directeur Eveline Aendekerk hield de openingstoespraak van het Boekenbal in het Roermonds dialect en zei dat daarmee “voorgoed uit de wereld is geholpen dat het Boekenbal er alleen is voor de grachtengordel”. Beoordeel deze uitspraak op aanvaardbaarheid. Onderbouw jouw antwoord met een argument.
- Wat is volgens hoogleraar Marc van Oostendorp het nut van dialecten? Bedenk zelf nog een tweede reden waarom dialecten van belang zijn.
- Waarom zullen dialecten uiteindelijk steeds meer verwateren en op elkaar gaan lijken, volgens hoogleraar Marc van Oostendorp?
- Wat vind jij van het idee dat dialecten zullen verwateren: is dat een verlies voor de cultuur of niet? Licht je antwoord toe.
- Waarom is het volgens Sholeh Rezazadeh (uit de video) juist in deze tijd belangrijk om aandacht te hebben voor ‘Je Moerstaal’?
Van de makers van Talent en Taalblokken Nederlands
Antwoorden bekijken
Om de antwoorden te kunnen zien, moet je zijn ingelogd. Heb je nog geen account? Meld je dan nu aan! Het is GRATIS.
Aan de slag
Optie 1
Maak in tweetallen twee taalkaarten waarmee jullie jullie visie op de ontwikkeling van de taal in Nederland laten zien.
Op de eerste kaart van Nederland laten jullie minimaal acht dialecten en/of streektalen zien die er anno 2025 in Nederland gesproken worden. Benoem het dialect of de streektaal en laat voorbeeldwoorden zien.
Op de tweede kaart van Nederland laten jullie zien welke dialecten en streektalen er in 2050 nog gesproken worden. Bedenk zelf nieuwe namen voor de mengvormen en verzin aannemelijke voorbeeldwoorden.
Presenteer jullie taalkaarten aan de klas.
Optie 2
Stel je voor dat jij de directeur van de CPNB bent en schrijf een toespraak in en over jouw moerstaal. Maak met jouw toespraak duidelijk wat het belang is van een moerstaal voor jou persoonlijk en voor de cultuur in het algemeen. Gebruik grappige en/of inspirerende voorbeelden. Gebruik voor de toespraak ongeveer 500 woorden en houd de toespraak voor de klas.